Kraul na piersiach jest stylem pływania, która należy do najbardziej energicznych i szczególnie podobnych do grzbietowego. Wyróżnia się wykonywaniem ruchów kulistych poprzez rotację obszaru tułowia wzdłuż kręgosłupa. Z uwagi na swoją prostotę i szybkość uczenia się go, stanowi genialny sposób rozpoczęcie przygody z ćwiczeniem pływania w każdym wieku.

Kraul na piersiach – charakterystyka prawidłowego oddechu

Podstawą przy nauce tej techniki pływania jest wypracowanie umiejętności nieodzownej koordynacji ruchowo-oddechowej. Dzięki temu podczas kraula na piersiach pływak nie dozna uczucia opadania z sił, mniejszej płynności i szybkości.

Kraul na brzuchu – opis stylu pływania.

Uczący się, który rozpoczyna doszkalanie, powinien zwrócić uwagę na sprawne wykonywanie mocnego wdechu, by przejść do wykonywania mocnego wypuszczenia powietrza naprzemiennie, co 3 ruchy rąk. Pływak ma za zadanie pobieranie powietrza z prawej strony, podczas gdy lewa ręka jest prosto za głową tuż pod wodą. Prawa ręka, po ukończeniu fazy podwodnej, przechodzi szybko do etapu pracy nad wodą. Po wykonaniu tego manewru – należy wykonać wydech powietrza z płuc.

Dobrym sposobem dla wszystkich uczących się jest wyrzucanie powietrza równocześnie przez usta i nos.

Kraul na piersiach – technika dobrego układania ciała

Uczący się pływak powinien utrzymywać postawę na poziomie nieco niższym niż powierzchnia wody. Dokonywany wdech powietrza wymusza rotację tułowia o około 45 *. Uczący się powinien zwracać uwagę na utrzymywanie osi ciała w prostej linii. Zakres nogami pracy winien być zdecydowanie mniejszy.

By ciągle usprawniać pracę ciała w wodzie, powinno się wykorzystać takie ćwiczenia jak:

Połóż się na wodzie, jednocześnie trzymając się ścianki basenu, uważaj na utrzymywaniu prawidłowej, wyprostowanej pozycji.
Wykorzystuj przedmioty do pływania jakimi są między innymi deska. Szlifuj postawę z ich pomocą.

Kraul na piersiach – nauka świadomej pracy nóg

Aby nie odczuć niebezpiecznych skurczy mięśni w nogach, winno się zrelaksować stopy przy równoczesnym obciągnięciu palców. Prawa ręka i noga zawsze pozostają po prawej stronie tułowia, gdyż rotacja następuje z okolicy osi kręgosłupa. Tak samo wykonuje się ruchy z lewej strony. Adept, w momencie wdechu powietrza, dokonuje rotacji od bioder. Należy stale mieć na uwadze ich dobre ułożenie i synchronizację pracy nóg.

Wykonaj takie ćwiczenia udoskonalające jak:

Połóż się na wodzie, jednocześnie trzymając się ścianki basenu. Zwróć uwagę na zsynchronizowanie pracy nóg. Głowę utrzymuj ciągle w wodzie.
Trenuj ślizg na piersiach z pomocą desek. W momencie gdy czujesz, że wytracasz prędkość – włącz pracę nogami.

Kraul na piersiach – wykorzystywanie siły rąk

Jeśli chcesz osiągać trwałe efekty potrzebne jest pracowanie siłą rąk. Doskonal wykorzystanie rąk w pływaniu i ćwicz zgodnie z treścią tych podpowiedzi:

Przytrzymaj krawędź basenu. Ułóż tułów w lekkim opadzie, ćwicz rytmiczną i naprzemienną pracę rękami. Do powyższego ćwiczenia dołącz położenie głowy w wodzie. Połóż się na boku, wykorzystując deskę. Jedna ręka musi układać deskę tuż za głową, wtedy druga ma być ułożona w linii ciała.
Stosuj powyższe techniki, zmieniając strony.

Dodaj komentarz