Style pływania – który wybrać dla siebie

Stylów pływackich jest tak wiele, że każdy bez problemu znajdzie coś na miarę swoich umiejętności i upodobań. Warto jednak zadbać o to, by od początku wyrabiać w sobie prawidłowe nawyki pływackie i uczyć się pod okiem doświadczonych instruktorów. Nawet proste style pływackie, ale wykonywane w sposób nieprawidłowy, mogą spowodować dolegliwości i kontuzje. A to może na długo zniechęcić do korzystania z basenu czy pływania w otwartych akwenach na wakacjach.

Styl dowolny – pływanie kraulem

Pływanie kraulem to doskonała opcja zarówno dla osób, które lubią szybkie tempo, jak i tych, którym zależy na bezproblemowej nauce technik pływackich. Kraul jest dosyć prosty do opanowania – polega na naprzemiennym wykonywaniu ruchów rąk i nóg, oczywiście odpowiednio zsynchronizowanych z oddechem. Gdy już załapiemy, jak połączyć ruchy i oddychanie, pływanie pójdzie szybko i sprawnie. Kraul jest najszybszym stylem pływackim, a co za tym idzie – mocno wyczerpującym. To dobra opcja dla osób, które chcą nauczyć się pływać po to, by zadbać o sylwetkę, zgubić zbędne kilogramy i poprawić wydolność organizmu.

Styl klasyczny – pływanie żabką

Popularna żabka, choć z pozoru wydaje się bardzo prosta, w rzeczywistości wymaga nauki właściwej techniki pływania. Na basenach i nad jeziorami można bowiem spotkać sporo osób pływających w sposób nieprawidłowy. Klasyczna żabka wymaga połączenia chowania i wynurzania głowy z symetrycznymi ruchami rąk i nóg, które przypominają styl pływania żaby. Aby opanować pływanie żabką w sposób prawidłowy, przyda się profesjonalna nauka pływania pod okiem doświadczonego instruktora. Jednak już kilka lekcji wystarczy, aby nauczyć się wykonywania tego stylu w sposób prawidłowy. Żabka jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą pływać dla relaksu i odprężenia. Rozwija również mięśnie klatki piersiowej i jest polecana dla osób z bocznymi skrzywieniami kręgosłupa oraz z innymi wadami postawy.

Styl grzbietowy

Pływanie stylem grzbietowym to propozycja dla osób, które nie przepadają za ciągłym zanurzaniem i wynurzaniem głowy. Nauka pływania zaczyna się od ćwiczenia umiejętności utrzymywania się na wodzie, utrzymywania prawidłowej pozycji, a dopiero później przechodzi się do wykonywania naprzemiennych ruchów rąk i nóg. Jest to dobry styl dla osób, które chcą wzmocnić mięśnie całego ciała, a także popływać dla relaksu i zredukowania stresu. Wybór stylu pływackiego zależy przede wszystkim od naszych umiejętności pływackich, doświadczenia i obycia z wodą, a także indywidualnych preferencji. Warto wybierać taki styl pływania, który jest dla nas najprzyjemniejszy i sprawia najwięcej radości – dzięki temu pływanie nie będzie męczące, a relaksujące i przyjemne. Zanim jednak zdecydujemy się na pływanie konkretnym stylem, dobrze jest zdobyć choćby podstawowe umiejętności w każdym z nich.

Dodaj komentarz